Suyu Geleceğe Taşıyoruz

Subor, mevcut kurulu kapasitesi, yatırım atakları, sayıları 500’e ulaşan deneyimli ve yetkin çalışan kadrosu sayesinde dünya boru pazarında etkin bir güç olmaya devam etmektedir. En değerli sermayesinin insan kaynağı olduğunun bilinciyle hareket eden Subor, aynı zamanda, bilgi paylaşımına önem veren, yenilikçi ve yaratıcı şirket kültürü sayesinde dünya boru pazarında etkin bir güç olmaya devam etmektedir.

HAKKIMIZDA

 

SUBOR BORU San. Ve Tic. AŞ. Cam elyaf Takviyeli Polyester (CTP) boru üretimi gerçekleştirerek, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satış yapmak amacıyla 1996 yılında kurulmuştur.

1997 Nisan ayında SUBOR tarafından Sakarya’da devreye sokulan ilk üretim tesisi, Türkiye’de CTP boru üretimi ve ticareti alanında kurulan ilk teknolojik tesis olma ayrıcalığına sahiptir.

SUBOR, “Yapı Merkezi Holding” in bir iştirakidir.

   

Türkiye'nin en büyük uluslararası inşaat gruplarından biri olan Yapı Merkezi, 1965 yılında, "insanlara mutluluk ortamı yaratarak hizmet edecek çağdaş yapı projelerini üretmek ve inşaatlarını gerçekleştirmek" amacıyla kurulmuş ve 1998'den beri her yıl ENR - Engineering News Records tarafından yayınlanan “En İyi 250 Uluslararası Müteahhit Listesi” içerisinde yer almaktadır. Yapı Merkezi, evrensel boyutlarda projeler gerçekleştirmekte ve her projeyi zamanında, bütçe dahilinde ve belirtilen kalitede teslim ederek tamamlama kararlılığıyla hedeflerine ulaşmaktadır.

SUBOR’un diğer ortağı, dünyanın dört bir yanına yayılmış 30 üretim tesisiyle dünyanın en büyük boru sistemleri üreticilerinden biri olan Suudi Arabistan’ın “Amiantit Şirketler Grubu” dur.

 

Ülkemizin tarımsal kalkınma projelerine GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) kapsamında hizmet vermeyi amaçlayan Subor, ikinci yatırımını 2000 yılında SUBOR ve “Fernas İnşaat A.Ş.” ortak girişimi ile uzun vadeli yatırım stratejisine uygun olarak Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleştirmiştir.

SUBOR,  üçü Sakarya Tesisinde,  biri de Şanlıurfa tesisinde olmak üzere toplam dört üretim hattı ile her yıl farklı çaplarda 800 kilometre CTP boru üretim kapasitesine sahip olup, Türkiye ve Avrupa'da toplam kapasite bakımından bu konuda rakipsizdir.

Günümüzde SUBOR, dünyanın dört bir yanındaki başarılı referansları ve 4 metreye kadar yüksek basınçlı CTP boru ve bağlantı parçaları üretebilen yüksek teknolojisi ile dünyanın önde gelen CTP boru üreticileri arasında yer almaktadır.

SUBOR, Türkiye CTP Boru Üreticileri Birliği'nin kurucu üyesidir.

 

VİZYONUMUZ

Müşterilerimizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri, optimum maliyet, zaman ve kalitede üretip pazar payımızı karlı biçimde yükselterek büyümek, farklı coğrafyalarda bilgi ve birikimlerimizi aktarabileceğimiz fırsatlar yaratmak. 

MİSYONUMUZ

Topluma ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir, yenilikçi uygulamalarla insanların çağdaş altyapı çözümlerine ulaşmalarını sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmek. 

SUBOR yukarıda açıklanan vizyonuna ulaşmak ve misyonunu yerine getirmek için; 

“YÖNETİM VE ÜRETİM SÜRECİMİZİ SÜREKLİ GELİŞTİREREK, MÜŞTERİLERİMİZİN, ORTAKLARIMIZIN, ÇALIŞANLARIMIZIN, TEDARİKÇİLERİMİZİN VE TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK” şeklinde özetlediği kalite amacını; 

“TÜM OPERASYONLARDA ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ” olarak kararlaştırdığı İSG amacını; 

“FAALİYETLERİMİZİ ÇEVREYİ KORUYACAK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEK” olarak taahhüt ettiği çevre amacını; 

çalışmalarında temel ilke olarak belirlemiştir. 

img/certificates.png

Kalite Kontrol, Güvence ve Bilgi Güvenliği

Subor CTP boruları, AWWA, ASTM, ISO, EN, BS gibi sektörün temel ve en kapsamlı uluslararası standartları ile ulusal TSE standartlarının gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmakta ve ilgili testlere tabi tutulmaktadır. Bu standartlar, başlangıç tasarım koşullarını tanımlamakta, ürün yeterlilik ve performans kriterlerini belirlemektedir.

Yapılan testler, ham maddenin tesise girişinden, nihai ürünün sevkiyatına kadar tüm süreci kapsamakta; ürünün kısa ve uzun dönem performans değerlerini ölçecek şekilde gerçekleştirilmekte; sonuçlar gerektiğinde müşterilerin de ulaşabileceği şekilde kayıt altına alınmaktadır. Testler, Subor’un ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Yeterlilik Standartı’na uygunluğu akredite edilmiş laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Subor’un kalite kavramına yaklaşımı sadece üretim prosesi ve ürün ile sınırlı değildir. Tüm faaliyetlerindeki yönetim anlayışı, müşterileri başta olmak üzere tüm paydaşların memnuniyetini birincil öncelik kabul eden, çevreye duyarlılığı, iş sağlığı ve güvenliğini, bilgi güvenliği temel politika olarak benimseyen bir anlayıştır.

Yönetim sistemlerini bu temeller üzerine kuran Subor, uluslararası kurumların denetimleri sonucunda ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikalarına sahip olmuştur

Uluslararası İtibar

Üretime başladığı ilk yıldan itibaren ürünlerini Türkiye dışındaki pazarların da kullanımına sunan Subor, 2009 ve 2010 yıllarında ihracatına ivme kazandırarak bugün üretiminin %70’ını ihraç edebilir duruma gelmiştir. Kuzey Afrika, Balkanlar, Ortadoğu, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türki Cumhuriyetler de dahil olmak üzere 5 kıtada 50'den fazla ülkede suyu geleceğe güvenle taşımaktadır.

200 mm’den 4000 mm çapa ve 1 bar’dan 40 bar basınca kadar üretimi gerçekleştirilen Subor CTP boruları, sulamadan içme suyuna, endüstriyel tesislerden enerji yatırımlarına ve atık sudan yağmur suyuna tüm projeler için doğru çözümler sunmaktadır.

img/certificates.png
2020

Kamerun, Cibuti, Moğolistan ve Uruguay uzak coğrafyalarına ihracat

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemimizin Belgelendirilmesi

2019

Subor Tasarım Merkezi'nin kuruluşu

İMKB Kimyanın Yıldızları - İnşaat plastikleri ihracatında 3.lük, CTP boru üretiminde 1.lik ödülü

ABD ve Fildişi ilk ihracat

2018

İMKB Kimyanın Yıldızları - İnşaat plastikleri ihracatında 3.lük, CTP boru üretiminde 1.lik ödülü

2017

Sevkiyatta 100.000 araç

Şanlıurfa fabrikamızın boru üretim çapı 3200 mm’ye çıkarıldı

2012

Üretimde 5.000 km

2011

ISO Üretimde Çevreci Uygulamalar - 2010 Yılı Büyük Ölçekli Kuruluş Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama Yenal Oktuğ Özel Ödülü

2010

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) - İhracatta ilk 500 listesinde 316. ve CTP boru üreticisi tek firma

TÜSİAD-SEDEFED Rekabet Forumu değerlendirmesinde "Rekabet Gücü Organizasyonu" finalisti

2009

4000 mm çapa kadar üretim yapabilen 4. hattımızın üretime başlaması

ISO - İnovatif Şirketler Finalisti

Subor, İstanbul’da en yüksek kurumlar vergisi ödeyen 46. firma

ISO 45001 Sistemimizin belgelendirilmesi

Laboratuvarlarımıza TÜRKAK akreditasyonu

2008

TEB, Price Waterhouse Coopers, Referans Gazetesi Hızlı Balık Ödülü

2007

İstanbul Sanayi Odası - Subor Türkiye’nin En Büyük 500 Firmasının İçinde

PAGEV, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı - “Plastik Sektörünün Yıldızları” Ödülü

2002

Üretimde 100 km, sevkiyatta 10.000 araç

2001

Sakarya Kalite Derneği-Çevre Teşvik Ödülü

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Belgelendirilmesi

Subor ortaklık yapısı, Yapı Merkezi ve Amiantit Grubunun eşit ortaklığı şeklinde değişti

2000

2. fabrikamızın (Şanlıurfa) üretime başlaması

1999

TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemimizin Belgelendirilmesi

1998

İlk İhracat

Sakarya'da 2. Hattımızın Üretime Başlaması

1997

İlk Üretim ve Sevkiyat

1996

Subor'un Kuruluşu