Suyu Geleceğe Taşıyoruz

Subor, mevcut kurulu kapasitesi, yatırım atakları, sayıları 500’e ulaşan deneyimli ve yetkin çalışan kadrosu sayesinde dünya boru pazarında etkin bir güç olmaya devam etmektedir. En değerli sermayesinin insan kaynağı olduğunun bilinciyle hareket eden Subor, aynı zamanda, bilgi paylaşımına önem veren, yenilikçi ve yaratıcı şirket kültürü sayesinde dünya boru pazarında etkin bir güç olmaya devam etmektedir.

HAKKIMIZDA

Cam elyaf Takviyeli Polyester (CTP) boru üretimi gerçekleştirerek, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda satış yapmak amacıyla 1996 yılında kurulan Subor Boru San. Ve Tic. A.Ş., bir “Yapı Merkezi Holding” ve “Amiantit Şirketler Grubu” ortaklığıdır. 

İlk üretim tesisini, Sakarya’da Nisan 1997’de faaliyete geçiren Subor, CTP boru üretimi ve ticareti alanında, Türkiye’de kurulmuş ilk teknolojik tesis olma özelliğine sahiptir. 

Sakarya tesisinde üç, Şanlıurfa tesisinde bir olmak üzere toplam dört üretim hattı ile yılda 800 kilometre farklı çaplarda CTP boru üretim kapasitesine sahip olan ve Flowtite Lisansı ile üretim yapan Subor, Türkiye ve Avrupa’da toplam kapasitede CTP boru üretiminde rakipsizdir. Bugün, 4 metre çapa kadar üretim yapabilen teknolojisiyle de dünyanın önde gelen CTP boru üreticileri arasındadır. 

     

Subor, kurulmasına öncülük ettiği CTP Boru Üreticileri Birliği'nin üyesidir.

 

VİZYONUMUZ

Müşterilerimizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri, optimum maliyet, zaman ve kalitede üretip pazar payımızı karlı biçimde yükselterek büyümek, farklı coğrafyalarda bilgi ve birikimlerimizi aktarabileceğimiz fırsatlar yaratmak. 

MİSYONUMUZ

Topluma ve çevreye duyarlı, sürdürülebilir, yenilikçi uygulamalarla insanların çağdaş altyapı çözümlerine ulaşmalarını sağlayarak yaşam kalitesini yükseltmek. 

SUBOR yukarıda açıklanan vizyonuna ulaşmak ve misyonunu yerine getirmek için; 

“YÖNETİM VE ÜRETİM SÜRECİMİZİ SÜREKLİ GELİŞTİREREK, MÜŞTERİLERİMİZİN, ORTAKLARIMIZIN, ÇALIŞANLARIMIZIN, TEDARİKÇİLERİMİZİN VE TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK” şeklinde özetlediği kalite amacını; 

“TÜM OPERASYONLARDA ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ” olarak kararlaştırdığı İSG amacını; 

“FAALİYETLERİMİZİ ÇEVREYİ KORUYACAK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRMEK” olarak taahhüt ettiği çevre amacını; 

çalışmalarında temel ilke olarak belirlemiştir. 

img/certificates.png

Kalite Kontrol ve Güvence

Subor CTP boruları, AWWA, ASTM, ISO, EN, BS gibi sektörün temel ve en kapsamlı uluslararası standartları ile ulusal TSE standartlarının gerekliliklerini karşılayacak şekilde tasarlanmakta ve ilgili testlere tabi tutulmaktadır. Bu standartlar, başlangıç tasarım koşullarını tanımlamakta, ürün yeterlilik ve performans kriterlerini belirlemektedir.

Yapılan testler, ham maddenin tesise girişinden, nihai ürünün sevkiyatına kadar tüm süreci kapsamakta; ürünün kısa ve uzun dönem performans değerlerini ölçecek şekilde gerçekleştirilmekte; sonuçlar gerektiğinde müşterilerin de ulaşabileceği şekilde kayıt altına alınmaktadır. Testler, Subor’un ISO 17025 Deney ve Kalibrasyon Yeterlilik Standartı’na uygunluğu akredite edilmiş laboratuvarlarında yapılmaktadır.

Subor’un kalite kavramına yaklaşımı sadece üretim prosesi ve ürün ile sınırlı değildir. Tüm faaliyetlerindeki yönetim anlayışı, müşterileri başta olmak üzere tüm paydaşların memnuniyetini birincil öncelik kabul eden, çevreye duyarlılığı, iş sağlığı ve güvenliğini  temel politika olarak benimseyen bir anlayıştır.

Yönetim sistemlerini bu temeller üzerine kuran Subor, uluslararası kurumların denetimleri sonucunda ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri sertifikalarına sahip olmuştur.

Uluslararası İtibar

Üretime başladığı ilk yıldan itibaren ürünlerini Türkiye dışındaki pazarların da kullanımına sunan Subor, 2009 ve 2010 yıllarında ihracatına ivme kazandırarak bugün üretiminin %60’ını ihraç edebilir duruma gelmiştir. Kuzey Afrika, Balkanlar, Ortadoğu, Rusya ve Türki Cumhuriyetler de dahil olmak üzere 4 kıtada 40 ülkede suyu geleceğe güvenle taşımaktadır.

300 mm’den 4000 mm çapa ve 1 bar’dan 32 bar basınca kadar üretimi gerçekleştirilen Subor CTP boruları, sulamadan içme suyuna, endüstriyel tesislerden enerji yatırımlarına ve atık sudan yağmur suyuna tüm projeler için doğru çözümler sunmaktadır.

img/certificates.png
2011

ISO Üretimde Çevreci Uygulamalar - 2010 Yılı Büyük Ölçekli Kuruluş
Sürdürülebilir Çevre Dostu Uygulama Yenal Oktuğ Özel Ödülü

2010

OHSAS 18001 Sisteminin Belgelendirilmesi

Laboratuvarlarımıza TURKAK Akreditesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İhracatta İlk 500 listesinde
316. ve CTP Boru Üreticisi Tek Firma

TÜSİAD- SEDEFED Rekabet Forumu Değerlendirmesi’nde
‘’Rekabet Gücü Organizasyonu’’ Finali

2009

TEB, Price Waterhouse Coopers, Referans Gazetesi
Hızlı Balık Ödülü

4 Metre Çaplı Boru Üretimi

ISO - İnovatif Şirketler Finalisti

İstanbul’da En Yüksek Kurumlar Vergisi Ödeyen 46. Firma

PAGEV, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı
Plastik Sektörünün Yıldızları Ödülü

2007

İstanbul Sanayi Odası - Türkiye’nin En Büyük 500 Firmasının İçinde

2001

Sakarya Kalite Derneği Çevre Teşvik Ödülü

ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin Belgelendirilmesi

2000

Şanlıurfa Tesisi Üretime Başladı

1999

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemimizin Belgelendirilmesi

1998

İlk Üretim

İlk İhracat